
Poradna
Proč a kdy kastrovat kočky?
Pokud necháme kočky volně se pářit, mohou mít až 3 vrhy koťat za rok, čímž několikanásobně narůstá jejich populace. Proto je vhodná kastrace, a to už v raném věku (i před půl rokem stáří). U nekastrovaných kocourů zvláště chovaných doma pak dochází k nežádoucímu "značkování" blízkého okolí spojené s nepříjemným zápachem. Proto dopuručujeme u nich provést kastraci v raném věku, to jest kolem 6. -7. měsíce. Kastrovaná zvířata se drží více doma, takže se omezuje styk s volně se pohybujícími kočkami , od kterých se mohou infikovat chorobami /např. při soubojích či kopulaci/ jako je leukemie, FIP,FIV, které jsou v podstatě neléčitelné, nebo se mohou nakazit ekto i endoparazitózami kupř. svrab,blechy,škrkavky,tasemnice.... Z toho důvodu je kastrace optimální pro chov koček v domácím prostředí. Kastraci je potřeba předem domluvit po telefonu a zvířata by měla před zákrokem být den nalačno. Cena kastrace se odvíjí od požadované narkozy a začíná na 850Kč u koček a 550Kč u kocourů. Po operačním zákroku je potřeba zvířata nechat v klidu při pokojové teplotě, pokud možno v přepravce. Na druhý den v podstatě platí pro zvířata běžný režřim, s tím, že je nenecháme volně se pohybovat po venku. Stehy odstraňujeme 10. den po operaci. A ještě taková perlička: Všech mých 5 kastrovaných koček běhá po zahradě a nadále loví myšičky, což odporuje doměnkám, že po kastraci se z nich stanou peciválové, jak se někdy lidé domnívají.
—————
Proč a kdy kastrovat fenu?
Kastrace feny v raném věku, a to zejména před prvním háráním (cca. před 6 měsícem věku) výrazně snižuje riziko vzniku nádorů na mléčné žláze. Proto pro majitele, kteří neuvažují o štěňatech od své fenky, jde o významný argument, proč k zákroku přistoupit. Navíc tím odpadávají nepříjemné situace v době hárání feny, které trvá 3 týdny 2x do roka. Na stáří se fenky také často potýkají se záněty dělohy, jejíž léčba většinou končí právě kastrací. Kastrace v raném věku, je vlastně takový preventivní zákrok před pozdějšími komplikacemi. Zákrok je potřeba předem objednat telefonicky a zásadně musí být zvíře den před operací nalačno. Cena se odvíjí od velikosti fenky a u nás začíná od 2500Kč. Po operaci u nás dostane infuze a v den operace si ji majitel může odnésti domů, kde následně podává antibiotika formou tablet. Stehy se odstraňují 10. den po operaci. Někdy majitelé mají obavy z přibývání na váze u kastrovaných zvířat, čemuž zamezíme vhodně vybalancovanou stravou. Přínosy kastrace ovšem převažují nad zápory, takže zákrok doporučujeme.
—————
Operace kolene při ruptuře předního křížového vazu.
Ruptura předního křížového vazu kolene je jedním z nejčastějších ortopedických problémů u zvířat. Může vzniknout jak poraněmím, tak i vlivem věku, postupnou degenerací jednotlivých částí koleního kloubu. Projevuje se v akutních případech nástupem nahlého kulhání, / často končetinu vůbec nezatěžuje/, nebo postupným ulevováním postižené končetiny, zvláště při degenerativních změnách. Při vyšetření zjistíme abnormální pohyb holeně vůči stehení kosti, tzv. zásuvku , který je více či méně příznačný podle charakteru zranění. Vaz může být úplně přetržený, nebo jsou jen natržená určitá vlákna vazu, nicméně už to samo o sobě vyvolává nestabilitu koleního kloubu. Pokud se tento stav neřeší dochází k rozvoji degenerativních změn a s tím související nástup artrozy a to ve velmi krátkém časovém úseku / i v průběhu měsíce/. Častou komplikací ruptury vazu je i ruptura menisků a to zejména mediálního, což je dáno jeho rigidním přichycením k strukturám koleního kloubu. Jediným správným řešením je operační revize a stabilizace koleního kloubu. Přímá rekonstrukce vazu je spíše hypotetická / ledva při avulzní fraktuře chrupavky, na kterou se vaz upíná/, proto se uplatňují různé techniky stabilizace koleního kloubu. Vlastní operace probíhá revizí koleního kloubu-odstranění přetrženého vazu a případných artrotických změn /tzv. osteofytů/ v zatěžovaných částech kloubu + revize menisků. Vlastní stabilizace kloubu je daná zvolenou technikou, a ta je dle volby intrakapsulární, extrakapsulární nebo osteotomie. V naší praxi nejčastěji provádíme ligaturu protetickým vláknem, založeným kolem fabely, následně vedoucím vyvrtaným tunelem v holeni. Jeho fixací se omezí nežádoucí pohyb holeně vůči femuru a tím k tvorbě artrotických změn uvnitř kolene. Definitivní zhojení dochází fibrotizací okolních struktur. Trendem doby jsou stabilizace koleního kloubu osteotomií TWO, TPLO a nejčastěji TTA-při které se mění pozice úponu češkového vazu /fixace klecí "cage" a ploténkou/ a to kolmo k tibiální plošce, čímž se respektuje normální rozsah pohybu koleního kloubu. Operačních technik je samozřejmě mnoho, záleží na preferenci chirurga, každopádně k zabránění pozdejších nežádoucích komplikací je vlastní chirurgická intervence jedinou správnou možností řešení. Cena operace /extrakapsulární metoda/ se na našem pracovišti se pohybuje od 5000Kč dle velikosti zvířete, TTA metoda pak od 10000 Kč.
—————
Luxace pately.
Luxace češky může být mediální nebo laterální a jde buď o vrozenou vadu, nebo může vzniknout traumaticky. Nejčastěji se setkáváme s mediální luxací a to u malých plemen typu yorkshire, čivava,trpaličí pudl, ale v poslední době zaznamenáváme nárust i u větších plemen. Laterální luxace je častější u větších plemen, což je dáno chybným vývojem kyčelního kloubu, např.při dysplazii. Luxace se u malých plemen projevuje omezeným zatěžováním končetiny a to u jednostraného postižení jakoby ji nese, u oboustraného postižení má zadní končetiny pokrčené a poskakuje jako"zajíc". U větších plemen se projevuje projevuje více či méně chybným postojem končetiny / vtáčí kolena dovnitř, či od sebe/. Klinickým vyšetřením potom zaznamenáváme více či méně laxitu uložení čéšky. Mediální luxaci klasifikujeme ve čtyřech stupních, přitom v nejhorším čtvrtém stupni je češka defacto "zablokovaná" a nelze ji reponovat zpátky do žlábku kladky stehení kosti /především u malých plemen/. Terapií volby je především operace, jen u lehčích případů prvního stupně luxace můžeme zkusit konzervativní řešení. V naší praxi se nejčastěji setkáváme s medialní luxací u malých plemen, kde preferujeme operační postup sestávající se z prohloubení žlábku kladky stehení kosti a přemístění části holení kosti na kterou se češkový vaz upíná a její fixaci hřebem, do zhojení repozice. Cílem operace je co nejlépe dosáhnout anatomického umístění češky ve středu žlábku kladky stehení kosti a k narovnání poměrů v kolením kloubu. Je potřeba zmínit, že s operací se nemá otálet jakmile se problém zjistí, jelikož následně rychle dochází k artrotickým změnám uvnitř kloubu a tím k pozdnějším nevratným změnám. Cena operace se na našem pracovišti u malých plemen pohybuje okolo 5000kč.
—————
OŠETŘENÍ ZUBNÍHO KAMENE ULTRAZVUKEM.
S přibývajícím věkem, v souvislosti s špatnou zubní hygienou, se vytváří na zubech plak, který se v součinnosti s činností bakterií mění na zubní kámen. Problém nastává, když se zubní kámen dostává pod dáseň, narušuje její integritu a způsobuje zánět dásně. Takto narušená dáseň se stává trvale zdrojem bakteriální infekce, která může být příčinou celé škály problémů v organismu, a to od postižení orgánů jako jsou srdce, ledviny, plíce...,až po samotné postižení zubů a jejich uvolnění z zubního lůžka. Těmto problémům můžeme čelit včasnou zubní hygienou, to znamená pravidelné čištění zubů /nepoužívat pasty pro lidi, ale pro zvířata/, popřípadně přidávat do stravy přípravky regulujíci zubní plak na bázi mořské řasy, či enzymů. V případě že už je na povrchu zubů souvislá vrstva zubního kamene, nezbývá než ji odstranit ultrazvukem. Zákrok provádíme v celkové anestezii, ošetření ovšem netrvá zpravidla nějak dlouho - většinu pacientů po zákroku budíme, takže po zákroku můžou odejít takzvaně "po svých". Během zákroku samozřejmě odstraníme kámen, provedeme celkovou revizi ústní dutiny, odstraníme patologicky změněné zuby, vypláchneme dezinfekčním roztokem a následně očištěné zuby přeleštíme zubní pastou. Zákrok nejčastěji provádíme u malých plemen typu yorkshire, čivava, maltez, ale nejsou bez vyjímky i velká plemena či kočky. Po zákroku následně doporučíme majiteli zvířete co a jak s následující péčí. Cena zákroku se u malých plemen pohybuje okolo 1000Kč + přípravky na následujíci dentální hygienu, či antibiotickou terapii.
Kontakt
Lidická 310
684 01 Slavkov u Brna
IČ: 70264180
604 916 230
544 227 592
info@veterinaslavkov.cz