Poradna

Proč a kdy kastrovat kočky?

Pokud necháme kočky volně se pářit, mohou mít až 3 vrhy koťat za rok, čímž několikanásobně narůstá jejich populace. Proto je vhodná kastrace, a to už v raném věku  (i před půl rokem stáří). U nekastrovaných kocourů zvláště chovaných doma pak dochází k nežádoucímu "značkování" blízkého okolí spojené s nepříjemným zápachem. Proto dopuručujeme u nich provést kastraci  v raném věku, to jest kolem 6. -7. měsíce. Kastrovaná zvířata se drží více doma, takže se omezuje  styk s volně se pohybující populací koček , od kterých se mohou infikovat různými chorobami /např. při soubojích či kopulaci/  jako je např. leukemie, FIP,FIV, nebo dojít k různým typům zranění při "šarvátkách". Dále  se mohou nakazit ekto i endoparazitózami kupř. svrab,blechy,škrkavky,tasemnice.... Z toho důvodu je kastrace optimální pro chov koček v domácím prostředí. Kastraci je potřeba předem domluvit po telefonu a zvířata by měla před zákrokem být den nalačno. Cena kastrace se odvíjí od požadované narkozy a začíná na 1500Kč u koček a 800Kč u kocourů. U Koček provádíme kastaci laparotomicky, to jest na jeden steh. Výhodou je, že se o operační ránu nemusíte vůbec starat. Po operačním zákroku je potřeba zvířata nechat v klidu při pokojové teplotě, pokud možno v přepravce. Na druhý den v podstatě platí pro zvířata běžný režim, s tím, že omezíme přiměřeně po venku. A ještě taková perlička: Všech mých 5 kastrovaných koček běhá po zahradě a nadále loví myšičky, což odporuje doměnkám, že po kastraci se z nich stanou peciválové, jak se někdy lidé domnívají.

Proč a kdy kastrovat fenu?

Kastrace feny v raném věku, a to zejména před prvním háráním (cca. před 6 měsícem věku) výrazně snižuje riziko vzniku nádorů na mléčné žláze. Proto pro majitele, kteří neuvažují o štěňatech od své fenky, jde o významný argument, proč k zákroku přistoupit. Navíc tím odpadávají nepříjemné situace v době hárání feny, které trvá 3 týdny 2x do roka. Na stáří se fenky také často potýkají se zánětem dělohy, jejíž léčba většinou končí právě kastrací.  Kastrace v raném věku, je vlastně takový preventivní zákrok před pozdějšími komplikacemi. Zákrok je potřeba předem objednat telefonicky a zásadně musí být zvíře den před operací nalačno. Cena se odvíjí od velikosti fenky a u nás začíná od 3500Kč. Po operaci u nás dostane infuze a po probuzení si ji majitel může odnésti domů, kde následující den podává antibiotika  formou tablet. Stehy se odstraňují 10. den po operaci. Někdy majitelé mají obavy z přibývání na váze u kastrovaných zvířat, čemuž zamezíme vhodně vybalancovanou stravou. Přínosy kastrace ovšem převažují nad zápory, takže zákrok doporučujeme.

Luxace pately.

Luxace češky může být mediální nebo laterální a jde buď o vrozenou vadu, nebo může vzniknout traumaticky. Nejčastěji se setkáváme s mediální luxací a to u malých plemen typu yorkshire, čivava,trpaličí pudl, ale v poslední době zaznamenáváme nárust i u větších plemen. Laterální luxace je častější u větších plemen, což je dáno chybným vývojem kyčelního kloubu, např.při dysplazii. Luxace se u malých plemen projevuje omezeným zatěžováním končetiny a to u jednostraného postižení jakoby ji nese, u oboustraného postižení má zadní končetiny pokrčené a poskakuje jako"zajíc". U větších plemen se projevuje projevuje více či méně chybným postojem končetiny / vtáčí kolena dovnitř, či od sebe/.  Klinickým vyšetřením potom zaznamenáváme více či méně laxitu uložení čéšky. Mediální luxaci klasifikujeme ve čtyřech stupních, přitom v nejhorším čtvrtém stupni je češka defacto "zablokovaná"  a nelze ji reponovat zpátky do žlábku kladky stehení kosti /především u malých plemen/. Terapií volby je především operace, jen u lehčích případů prvního stupně luxace můžeme zkusit konzervativní řešení. V naší praxi se nejčastěji setkáváme s medialní luxací u malých plemen, kde preferujeme operační postup sestávající se z prohloubení žlábku kladky stehení kosti a přemístění části holení kosti  na kterou se češkový vaz upíná a její fixaci hřebem, do zhojení repozice. Cílem operace je co nejlépe dosáhnout anatomického umístění češky ve středu žlábku kladky stehení kosti a k narovnání poměrů v kolením kloubu. Je potřeba zmínit, že s operací se nemá otálet jakmile se problém zjistí, jelikož následně rychle dochází k artrotickým změnám uvnitř kloubu a tím k pozdnějším nevratným změnám. Cena operace se na našem pracovišti u malých plemen pohybuje okolo 6000kč.

OŠETŘENÍ ZUBNÍHO KAMENE ULTRAZVUKEM.

S přibývajícím věkem, v souvislosti s špatnou zubní hygienou, se vytváří na zubech plak, který se v součinnosti s činností bakterií mění na zubní kámen. Problém nastává, když se zubní kámen dostává pod dáseň, narušuje její integritu a způsobuje zánět dásně. Takto narušená dáseň se stává trvale zdrojem bakteriální infekce, která může být příčinou celé škály problémů v organismu, a to od postižení orgánů jako jsou srdce, ledviny, plíce...,až po samotné postižení zubů a jejich uvolnění z zubního lůžka. Těmto problémům můžeme čelit včasnou zubní hygienou, to znamená pravidelné čištění zubů /nepoužívat pasty pro lidi, ale pro zvířata/, popřípadně přidávat do stravy přípravky regulujíci zubní plak na bázi mořské řasy, či enzymů. V případě že už je na povrchu zubů souvislá vrstva zubního kamene, nezbývá než ji odstranit ultrazvukem. Zákrok provádíme v celkové anestezii, ošetření ovšem netrvá zpravidla nějak dlouho - většinu pacientů po zákroku budíme, takže po zákroku můžou odejít takzvaně "po svých". Během zákroku samozřejmě odstraníme kámen, provedeme celkovou revizi ústní dutiny, odstraníme patologicky změněné zuby, vypláchneme dezinfekčním roztokem a následně očištěné zuby přeleštíme zubní pastou. Zákrok nejčastěji provádíme u malých plemen typu yorkshire, čivava, maltez, ale nejsou bez vyjímky i velká plemena či kočky. Po zákroku následně doporučíme majiteli zvířete co a jak s následující péčí. Cena zákroku se u malých plemen pohybuje okolo 1500Kč + přípravky na následujíci dentální hygienu, či antibiotickou terapii.

Ruptura předního křížového vazu LCC.

Tak jako u lidí, tak i u pejsků jde o častý problém. V mládí nejčastěji jde o poůrazový stav, u starších zvířátek dochází k přetržení vlivem degeneračních procesů v kolením kloubu, ale i vlivem nadváhy. Potom stačí jeden nešťastný pohyb a je to. Bohužel přímé zhojení přetrženého vazu není možné, takže většinou přichází na řadu operace. Ta se provádí v celkové anestezii a je známo několik možných technik. U nás na pracovišti provádíme náhradu vazu protetickým vláknem provlečeným otvorem přes holení kost a obtočeným kolem sezamské kosti (fabela) stehení kosti. Před tím se musí kolení kloub zrevidovat, odstranit zbytky přetrženého vazu a pokud došlo i k ruptuře menisku, též jeho vyjmutí. Následuje sutura rány a postupná rehabilitace. Cena zákroku dle váhy a věku u nás začíná od 6000Kč. Provádíme též pokročilejší metody vhodné především u těžších psů a to TTA metodu. Zde je cena vyšší, vzhledem k náročnosti operace a ceně implantátů-u nás od 12000Kč.Princip metody je, že se do místa osteotomie v holení kosti vklíní titanová klec a přední segment se fixuje ploténkou. Funkci předního křížového vazu tak vlastně přebírá čéškový vaz, vlivem přesunu zátěžových sil v kolením kloubu na něj. viz obrázek.

RANÁ KASTRACE KOCOURŮ?

V současné době se už poměrně dobře ví, že raná kastace kocourů nemá nějaké negativní dopady na jejich zdravotní stav, jak se dříve milně domnívalo. Samozřejmě je potřeba dodržet zásady správné výživy, aby nám zvířátka "netloustli". Na trhu je nyní spousta komerčních krmiv pro kastráty, které eliminují případné komplikace v podobě nežádoucí obezity, tvorbě močových kamenů, nebo nevhodného chování. Hlavním důvodem proč ranou kastraci provést je však eliminace nežádoucího značkování. Pro většinu chovatelů jde o velmi nepříjemnou situaci, v podobě zanechávání pachových stop různě po domově a tím i její "nepříjemnou vůni". Samozřejmě kočka může značkovat i ve stresových situacích, kdy nám dává najevo svoji nespokojenost. Právě ranou kastrací, dříve než značkovat začne (většinou kolem půl roku věku), dokážeme tento problém co nejvíce eliminovat. Později, když už má návyk, už kastace není tak účiná. Zákrok je poměrně rychlí, nevyžaduje nějaké zvláštní opatření a i cena je u nás příznivá.(800kč.) Proto není důvod s kastrací otálet:-)

Vyhledávání

Kontakt

MVDr. Petr Májek Lidická 310
684 01 Slavkov u Brna

IČ: 70264180
604 916 230
544 227 592